1.
2 x 4 = 8
3 x 3 = 9
8 < 9
6 x 11 = 66
5 x 7 = 35
66 > 35
7 x 3 = 21
7 x 3 = 21
21 = 21
2 x 4 = 8
7 x 5 = 35
8 < 35 4 x 9 = 36 7 x 5 = 35 36 > 35
3 x 9 = 27
7 x 5 = 35
27 < 35
4 x 5 = 20
3 x 3 = 9
20 > 9
2 x 7 = 14
4 x 5 = 20
14 < 20 3 x 5 = 15 2 x 14 = 28 15 < 28 4 x 5 = 20 3 x 7 = 21 20 < 21 5 x 5 = 25 2 x 8 = 16 25 > 16
3 x 8 = 24
3 x 5 = 15
24 > 15
6 x 7 = 42
5 x 7 = 35
42 > 35
11 x 17 = 187
9 x 17 = 153
187 > 153
4 x 9 = 36
2 x 7 = 14
36 > 14
- Միմյանցից 450կմ հեռավորությամբ երկու վայրերից միաժամանակ իրար ընդառաջ դուրս եկան երկու ավտոմեքենա և հանդիպեցին 3ժ հետո։ Դրանցից մեկի արագությունը 80կմ/ժ էր։ Հաշվի՛ր մյուսի արագությունը։
3 x 80 = 240
450 – 240 = 210
210 : 3 = 70 - Ավտոբուսը առաջին օրը անցավ 235 կմ, երկրորդ օրը՝ 130 կմ, իսկ երրորդ օրը՝ շարժվելով 5 ժամ, նա անցավ առաջին և երկրորդ օրերում անցածից 20 կմ-ով ավելի:Ի՞նչ արագությամբ էր շարժվում ավտոբուսը երրորդ օրը:
235 + 130 + 20 = 385
385 : 5 = 77 - Ավտոմեքենան առաջին 2 ժամում ընթացավ 80կմ/ժ արագությամբ, իսկ հաջորդ 2 ժամում՝ 20կմ/ժ-ով արագ։ Որքա՞ն ճանապարհ անցավ ավտոմեքենան այդ 4 ժամում։
2 x 80 = 160
80 + 20 = 100
100 x 2 = 200
160 + 200 = 360 - Զբոսաշրջիկը 3 ժ գնաց ավտոբուսով 80կմ/ժ արագությամբ, այնուհետև 2ժ գնաց ձիով 10կմ/ժ արագությամբ։ Դրանից հետո նրան մնաց անցնելու ևս 7կմ։ Որքա՞ն ճանապարհ էր նախատեսել անցնել զբոսաշրջիկը։
80 x 3 = 240
10 x 2 = 20
240 + 20 + 7 = 267 - A վայրից միաժամանակ միևնույն ուղղությամբ դուրս եկան երկու մեքենա։ Որքա՞ն կլինի նրանց միջև հեռավորությունը շարժվելուց 2ժ հետո, եթե նրանցից մեկի արագությունը 70կմ/ժ է, իսկ մյուսինը՝ 80կմ/ժ։
2 . 70 = 140
2 . 80 = 160
160 – 140 = 20 - Հեծանվորդը առաջին 2 ժամում ընթացավ 18կմ/ժ արագությամբ, հետո արագությունը 3կմ/ժ-ով փոքրացրեց և գնաց ևս 2 ժամ։ Նա որքա՞ն ճանապարհ անցավ այդ 4 ժամում։
2 x 18 = 36
18 – 3= 15
15 x 2 = 30կմ
36 + 30 = 66 - Զբոսաշրջիկը 4 ժ գնաց ավտոբուսով 70կմ/ժ արագությամբ, այնուհետև 5ժ գնաց ձիով 20կմ/ժ արագությամբ։ Դրանից հետո նրան մնաց անցնելու ևս 5կմ։ Որքա՞ն ճանապարհ էր նախատեսել անցնել զբոսաշրջիկը։
4 x 70 = 280
5 x 20 = 100
280 + 100 + 5 = 385 - Գյուղից դեպի սար միաժամանակ մեկնեցին երկու հեծյալ։ Որքա՞ն կլինի նրանց միջև հեռավորությունը մեկնելուց 40ր հետո, եթե նրանցից մեկի արագությունը 130մ/ր է, իսկ մյուսինը՝ 145մ/ր։
40 x 130 = 5200
40 x 145 = 5800
5800 – 5200 = 600 - Ինքնաթիռը քանի՞ կիլոմետր կթռչի 3 ժամում, եթե նրա թռիչքի արագությունը 800կմ/ժ է։
3 x 800 = 2400